Business Breakfast s partnerem SAS
V termínu 8. října 2024 se v prostorách advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík uskutečnilo další setkání z cyklu Business Breakfast, tentokrát s velmi rezonujícím tématem „AI Dopady v korporátním prostředí“.
Kromě tématu jsme měli možnost sledovat diskusi Ireny Trunečkové (Nestlé), Jany Guričové (KŠB) a Luďka Šafáře (SAS Institute) v několika okruzích:
- Příklady z praxe v oblasti corporate governance vedoucí na rizika spojená s používáním AI.
Zmiňovány byly zejména oblasti GDPR a CyberSecurity a significant business impact.
- Právní výzvy nebo mezery v aktuální legislativě EU ve vztahu k odpovědnosti managementu při zavádění a používání AI ve firmách.
Zde se ukazuje, že přirozeně stávající úprava ne úplně přesně odpovídá businessovým potřebám a bude třeba zvýšené pozornosti ke vznikajícím judikátům a adopci právních zvyklostí z USA a podobných.
- Ideální rámec pro kontrolu a dohled nad AI nástroji v boardroom.
Je zřejmé, že AI ve firmách bude potřebovat speciální péči – jak dedikované pravomoci, tak nástroje, které umožní spolehlivě monitorovat a klasifikovat AI přítomnost.
AI není konzistentní, je to generický pojem pro sadu technologií, jejíž atomickou jednotkou je model. Modely lze katalogizovat, skórovat, klasifikovat a kombinovat do AI nástrojů.
Právě na úrovni jednotlivých modelů se bude odehrávat posuzování compliance. Základní rada je nečekat, adoptovat alespoň základní vnitřní směrnice upravující procesy související s riziky (viz první bod).
- Balancování mezi inovací a regulací v oblasti AI
Dotkli jsme se i problematiky „péče řádného hospodáře“, která se dotýká jak prevence rizik, tak vhodné adopce nástrojů umožňující konkurenční výhodu.
Roli v této oblasti budou určitě hrát externí firmy na danou problematiku specializované (i v případě druhého bodu, kdy bude do určité míry povinná certifikace použití AI).